X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
وبلاگ شخصی دکتر امیرهوشنگ واحدی


   2326 3

آیا میتوان برای کنترل درد ناشی از آرتروز و ساییدگی زانو، آرتروز مفصل ران و یا کمردرد از داروهای مسکن شبه مخدر مانند ترامادول یا کدئین استفاده کرد. اگر این کار را میکنید قدری دست نگه دارید.

گرچه مصرف این داروها میتواند تسکین مختصر تا متوسطی در شدت درد ایجاد کند با این حال افزایش دوز مصرفی تغییر زیادی در کاهش درد ایجاد نکرده و موجب بروز عوارضی میشود که بسیاری از بیماران مجبور میشوند به خاطر همین عوارض مصرف دارو را متوقف کنند. مطالعه ای که در همین مورد در دانشکاه برن سویس انجام شده نشان داده که مصرف این داروها میتواند موجب بروز عوارضی مانند تهوع و یبوست شود.

مهمتر از آن وابستگی است که بعد از مدتی استفاده از این داروها به آنها ایجاد میشود. این ها در واقع همان داروهای مخدر هستند ولی با قدرت کمتر و به همین علت تمام خواص مواد مخدر را دارا میباشند. یکی از این خواص وابستگی به دارو یا همان اعتیاد است. بعد از مدتی استفاده از ترامادول، کدئین، استامینوفن کدئین یا اکسی کدون بیمار به آن وابسته شده و نمیتواند بدون آنها زندگی کند. عدم مصرف دارو موجب برگشت درد شده و به همین علت بیمار مجبور میشود تا آنها را همه روزه مصرف کند و حتی سعی در بالا بردن میزان مصرف کرده به این امید که تاثیر آنها بیشتر شود.

این مطالعه بر روی 2268 بیمار که از داروهای مسکن شبه مخدر متفاوتی استفاده میکردند صورت گرفت و نشان داد که این داروها از نظر تاثیر ضد درد بودن تفاوت زیادی با هم ندارند و عوارض مصرف آنها هم به یکدیگر شبیه است.

محققان توصیه میکنند مصرف این داروها فقط به تجویز پزشک و آن هم به مدت کوتاه جایز است چه مصرف خودسرانه یا دراز مدت آنها جدای از بروز عوارض ناخواسته میتواند موجب وابستگی به دارو و یا حتی سوق دادن بیمار به استفاده از مواد مخدر شود.

منبع :ایران ارتوپد


آدرس مطب: کرج – جهانشهر- ابتدای خیابان استانداری- روبروی مسجد رسول اکرم(ص) ساختمان آترین
طبقه اول - مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی تخصصی دکتر واحدی

شماره های تماس:

 

برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید  

دریافت نوبت اینترنتی

 

برای مشاوره یکی از روشهای زیر استفاده کنید:
فرم مشاوره رایگان


info@drvahedi.ir

جهت ورود مستقیم به وب سایت علمی دکتر واحدی از اینجا وارد شوید.

.:: کلیک کنید ::.

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید